• news11
  • news11
  • news11
  • news11
  • news11
  • news11
کد خبر: ۱۹۹۳۰
تاریخ انتشار: ۲۷ دی ۱۳۹۵ - ۰۵:۲۸
حاج آقا بعد از بازی ايران و استراليا اصرار داشتند برويم به خيابان
محمد جمعه‌ای می‌گوید حاج‌آقا با علی پروین رابطه ویژه‌ای داشت اما پرسپولیسی نبود.
به گزارش"۱۱نیوز"؛ محافظ شخصی آیت الله هاشمی می‌گوید حاج‌آقا با علی پروین رابطه ویژه‌ای داشت اما پرسپولیسی نبود. علاقه‌مند به شنا و کوهنوردی بود و برای شادی جامعه ارزش بسیاری قائل می‌شد؛ برای همین هم روز بازی ایران و استرالیا اصرار کرد که به خیابان و میان مردم برویم.
محمد جمعه‌ای؛ او بی‌شك يكی از نزديك‌ترين‌ها به آيت‌الله هاشمی رفسنجانی بوده است. سال‌های سال در مقام محافظ، كنار او بوده و بعد از بازنشستگی هم اينقدر نزديك بوده كه در مراسم شست و شوی پيكر آيت‌ا... و بعد تدفين ايشان، در حلقه اصلی نزديكان باشد. او كه حالا چندسالی است يكی از اعضای هيأت‌مديره مؤسسه پيشكسوتان پرسپوليس است، در گفت‌وگويی با "تماشاگران امروز" از مرحوم هاشمی رفسنجانی و علايق ورزشی ايشان گفته است. درباره شايعه پرسپوليسی بودن آيت‌ الله و...
شما هميشه كنار آيت‌ا... هاشمی بوديد و حتی تا آخرين لحظه كنار پیکر ايشان حضور داشتيد. می‌خواستيم از علايق ورزشی و فوتبالی آقای هاشمی بگوييد. آقای فداحسين مالكی مصاحبه‌ای كردند (اینجا بخوانید) و گفتند آقای هاشمی  پرسپوليسی بودند. درست است؟
خب اين را می‌دانيد كه همه بچه بامرام‌ها پرسپوليسی هستند! ولی حاج آقا كلاً اهل فوتبال نبودند. زمانی هم كه در زندان بودند اين‌طور كه خودشان هميشه می‌گفتند و در خاطرات‌شان هم آمده است، واليبال بازی می‌كرده‌اند. 
ولی رابطه‌ای خيلی صميمی با علی پروين داشتند و علی پروين هم كه پرسپوليسی است! 
علی پروين از جمع فوتبالی‌ها اولين نفری بود كه بعد از فوت آقای هاشمی به جماران آمد. اين نشان می‌دهد كه علی آقا علاقه زيادی به حاج آقا داشته است. اين رابطه را از قديم داشتند و بحث امروز و ديروز نيست. 
اين رابطه دو طرفه نبوده؟ گفتيد حاج آقا خيلی فوتبالی نبودند؟
فوتبال اگر باعث شادی مردم می‌شد، خيلی دوستش داشتند. يادم هست بعد از بازی ايران و استراليا ايشان اصرار داشتند برويم به خيابان. می‌خواستند از دل شلوغی جمعيت برگرديم جماران. من گفتم با اين شلوغی خيابان‌ها امكان‌پذير نيست. حاج آقا از خوشحالی مردم بسيار خوشحال می‌شدند و اين خوشحالی غيرقابل وصف بود. حاج‌آقا هميشه از خوشحالی مردم و موفقيت در ورزش و صعود به جام‌جهاني‌ خوشحال می‌شدند. اين خوشحالی و شادی را می‌توانستيم در چهره و چشم‌های حاج آقا ببينيم. كلاً آدمی بودند كه دوست داشتند مردم خوشحال و در رفاه و آرامش باشند. 
يكي از شاخصه‌های مهم دولت سازندگی، سرمايه‌گذاری در ورزش قهرمانی بود. به نظر حاج آقا يكی از شاخصه‌های پيشرفت را ورزش می‌دانستند. درست است؟
دقيقاً همين‌طور است. حاج آقا پيگير پيشرفت ورزش بودند. عابدينی و محلوجی را وارد ورزش و پرسپوليس كردند و مديران قدرتمند برای استقلال آوردند تا هزينه كنند. در رشته‌های ديگر هم ببينيد چه مديران اقتصادی مهمی وارد شدند. از واليبال، بسكتبال و... در آن سال‌ها ورزش‌مان پيشرفت زيادی كرد. مدال‌های مهمی هم گرفتيم. حتی به طلای المپيك رسيديم. 
اين سال‌های آخر هم كه ايشان در مجمع بودند، ديدارهای‌شان با ورزشی‌ها قطع نمی‌شد.
من بعد از اينكه بازنشسته شدم، ملاقات‌های ورزشی حاج آقا را هماهنگ می‌كردم. به همين بهانه در جلسات هم حضور داشتم. هم سعادت ديدار حاج آقا را داشتم و هم ورزشی‌ها ارتباط‌شان با ايشان قطع نمی‌شد. تا همين دو هفته قبل هم ملاقات‌ها ادامه داشت. يك خاطره هم از آقای فتح‌ا...‌زاده بگويم... آقای فتح‌ا...‌زاده مدير استقلال كه بود، ‌گير داد می‌خواهد حاج آقا را ببيند. قرار گذاشتيم اما بدون اينكه به من بگويد، چند تا لباس استقلال را با خود آورده بود كه تقديم حاج آقا كند. من وقتی متوجه شدم، اجازه اين كار را ندادم. وقتی پيش حاج آقا رفتيم فتح‌ا...‌زاده گفت، جمعه‌ای پرسپوليسی است و نگذاشتند لباس‌های استقلال را كه برای شما آورده‌ايم تقديم كنيم. حاج آقا گفتند با لباس‌ها چه كار كرديد؟ گفتم لباس‌ها را دادم آبدارخانه! حاج آقا خنديدند... آقای فتح‌ا...‌زاده هم سرخ شد اما چيزی نگفت!
درست است كه آيت‌ا... خيلی اهل شنا و كوهنوردی بودند؟
بله. حاج آقا حداقل هفته‌ای يك‌بار شنا می‌كردند و هر روز از تردميل استفاده می‌كردند. ایشان چنان از پله‌ها بالا می‌رفتند که ما جوان‌ترها کم می آوردیم. برنامه كوه را كه قبلاً داشتند ولی اين مدت اخير كمتر شده بود. يك‌بار هم كوه توچال را تا ایستگاه هفتم پياده رفتيم و صبحانه‌ای با حضور آقای يزدانی خرم و مرحوم ملايری كه مسئول تله‌كابين توچال بودند، خورديم و برگشتيم. 
آن زمان دوره رياست‌جمهوری آقاي هاشمي بود؟
دقيقاً بعد از دوره هشت ساله ايشان بود. 
وقتی خبر فوت ايشان را شنيديد، چه واكنشی داشتيد؟
اصلاً باورم نمی شد چنين اتفاقی براي حاج آقا بيفتد. خانه كاظم سيدعليخانی بودم كه خبر دادند حاج آقا را به بيمارستان برده‌اند. همان‌جا به علی پروين گفتم آقای هاشمي حال‌شان بد است. آن زمان نفهميدم چطوری در عرض پنج دقيقه از ظفر خودم را به ميدان تجريش رساندم و رفتم بالای سر حاج آقا. وقتی رسيدم داشتند ايشان را احيا می كردند. ولی نشد. 
علی پروين علاقه زيادی به آقای هاشمی داشت و حتی او را مدل كوچك‌شده حاج آقا در فوتبال می دانستند. به نظر شما كه با هر دو نفر در ارتباط بوديد، اين تمثيل، به واقعيت نزديك است؟
آقای هاشمی شجاعت زيادی داشت. يك مبارز بود. در سياست نظير نداشت. فوتبالی های زيادی سعی می كردند در گفتارشان اين‌گونه باشند. امير قلعه‌نويی هم در چند ديدار ما حضور داشت. خيلی هم ارادت به حاج آقا نشان می داد. به نظر من از نظر سلطان بودن می توان وجه تشابهی بين پروين و حاج آقا قائل شد. علی پروين سلطان فوتبال ايران بود و آيت‌ا... هاشمی، سلطان سياست. 
بعد از دوران زندان، حاج‌آقا واليبال بازی می كردند؟ 
وقتي ايشان وارد سياست و نظام شدند بيشتر به شنا و كوهنوردی می پرداختند و شناگر ماهری بودند.
نظرتان درباره واکنش مردم به درگذشت حاج‌آقا چیست؟
من آن سه روز در شوك بودم و نمی فهميدم چه كار می كنم و چه می خورم. وقتی داشتيم ايشان را می شستيم، آنقدر زيبا خوابيده بودند كه هر زمان احساس می كرديم ايشان الان بيدار می شوند و فقط خودشان را الكی به مردن زده‌اند. درباره تشييع جنازه هم معتقدم مردم قدرشناس ایران مزد خوبی به ايشان دادند.

منبع: تماشاگران امروز
ناگفته‌های ورزشی آیت‌الله هاشمی از زبان محافظ شخصی‌اش
دیدگاه
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
عناوین برگزیده news11
news11