• news11
  • news11
  • news11
  • news11
  • news11
  • news11
کد خبر: ۲۰۸۰۳
تاریخ انتشار: ۰۸ بهمن ۱۳۹۵ - ۲۲:۲۷
نقدی بر باورهای عجيب عضو شورای شهر تهران
"من می‌خواهم كار خير بكنم، ريا هم می‌كنم. كار خير پز دادن دارد، نشان دادن دارد!" آقای جديدی گويا نمی‌دانند چيزی به نام «ريای خوب» يا «ريای بد» نداريم. رياكار، رياكار است.
تماشاگران امروز/ هيوا يوسفی؛ عباس جديدي اخيراً فتواي جالبي داده‌اند. ايشان گفته‌اند: «من مي‌خواهم كار خير بكنم، ريا هم مي‌كنم. كار خير پز دادن دارد، نشان دادن دارد! هر كسي مي‌خواهد كار خير بكند، ريا هم بكند تا چهار نفر ديگر هم ببينند. ريا كردن در كار خير حرام نيست.»
 به بركت سيستم عجيب و غريب آموزش كشور، آقاي جديدي امروز دانشجوي دكترا هستند، چه بسا درس‌شان را هم تمام كرده و دكتر جديدي شده باشند، اما با اين وجود ايشان هنوز معني كلمه «ريا» را نمي‌دانند. «ريا» مشتق از كلمه «رؤيت» است و به معناي «تظاهر كردن به نيكي، دورويي و نفاق و انجام كار براي نشان دادن به ديگري» است. در اصطلاح هم عبارت است از آنكه «انسان بخواهد با ارائه كارهاي نيك خود، مقام و منزلتي در دل مردم پيدا كند». 
آقاي جديدي نمي‌دانند چيزي به نام «رياي خوب» يا «رياي بد» نداريم. رياكار، رياكار است. كسي كه بخواهد كار خوبش را در چشم ملت بكند، كسي كه بخواهد موقع كمك كردن به يك مؤسسه خيريه، عكاس صدا كند و زل بزند به دوربين عكاسي، كسي كه بالاي سر بيمار در حال احتضار به فكر تنظيم «زاويه افق بدنش» باشد، كسي كه به خاطر سركشي به عمليات آواربرداري از ساختمان پلاسكو، فخر بفروشد (بگذريم از اينكه به عنوان عضو شوراي شهر وظيفه‌اش در به روز شدن و تجهيز اين ساختمان را انجام داده يا نداده)، كسي كه با رانتي كه دارد، در نمايشگاه كتاب غرفه اختصاصي مي‌گيرد تا همه ببينند «كتاب نماز» نوشته، رياكار است. رياكار خوب هم نداريم. 
از آن‌جا كه آقاي جديدي اهل عبادت هستند و اخيراً هم كتابي درباره نماز نوشته‌اند، براي فهم بيشتر اين موضوع، مثالي از قرآن مي‌آورم. خداوند در سوره بقره مي‌فرمايد: «اي كساني كه ايمان آورده‌ايد! بخشش‌هاي خود را با منت و آزار، باطل نسازيد‌؛ همانند كسي كه مال خود را براي نشان دادن به مردم، انفاق مي‌كند‌؛ و به خدا و روز رستاخيز، ايمان نمي‌آورد‌؛ آنها از كاري كه انجام داده‌اند، چيزي به دست نمي‌آورند‌؛ و خداوند، جمعيت كافران را هدايت نمي‌كند.»
خدا ما را ببخشد كه به آقاي جديدي كمك كرديم وارد شوراي شهر شود و ناخواسته در مسير رياكاري بيفتد.
دیدگاه
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
عناوین برگزیده news11
news11