• news11
  • news11
  • news11
  • news11
  • news11
  • news11
کد خبر: ۳۶۶۳۷
تاریخ انتشار: ۲۷ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۹:۰۲
داستان رئال مادرید و دوری از خریدهای نجومی
باشگاه رئال مادرید با هدایت زین‌الدین زیدان، در فصل‌های اخیر روند جدیدی را در پیش گرفته است.
11نیوز/علی بابازاده؛ همیشه تیم‌های سرمایه‌دار اروپایی برای جذب بازیکنان مختلف دارای رقابت‌های سفت‌ و سختی هستند و می‌کوشند تا هرطور شده در بازار نقل‌و‌انتقالات نیاز‌های خود را برطرف کنند و باجذب بزرگترین ستاره‌ها، نگاه مردم و رسانه‌ها را به سمت خود بچرخانند.

بارسلونا، رئال، چلسی، پاری‌سن‌ژرمن و سایرغول‌های درجه یک اروپایی چشم به بازار نقل‌وانتقالات می‌دوزند تا شاید بتوانند بهترین‌ها را در اختیار خود در بیاورند. صحبت کردن در خصوص خرید‌های این فصل منچسترسیتی، پاری‌سن‌ژرمن و بارسلونا تکراری به‌حساب می‌آید و شاید بیش از حد توجه‌کردن به آنها باعث دل‌زدگی طرفداران فوتبال بشود. با این حال در چنین شرایطی قیمت‌های بازیکنان به‌صورت نجومی افزایش پیدا کرده و این به دلایل زیادی بستگی دارد!

نیشخند زیدان و پرس به باشگاه‌های متمول

رئال مادرید از آن جمله تیم‌هایی‌ست که تا قبل از حضور زیدان بر روی نیمکتش، حتی درصورت عدم نیاز، دست به جذب بازیکنان گرانقیمت می‌زد و تنها به فکر کسب بیلبوردهای تبلیغاتی بود. روشی که فلورنتینو پرش مدیر باشگاه تا سال‌ها آز آن حمایت می‌کرد و برای به‌دست آوردن ستاره‌ها از هیچ تلاشی دریغ نمی‌کرد. زمان زیادی نگذشته از روزهایی که مارکا و آاس معتقد بودند پرس حتی در مراسم تدفین‌اش هم به دنبال جلب توجه مردم و رسانه‌هاست و شاید بیش از حد در نقش مدیر کهکشانی‌ها فرو رفته باشد!

منتقدان بر این باور بودند که پرس به جای جذب بازیکن مورد نیاز، سعی بر آن داشت تا ستاره‌ها را به اسم خود به سانتیاگو برنابئو بکشاند و به همگان ثابت کند که بهترین مدیر تاریخ باشگاه است. شاید تا قبل از عصر زیدان بتوان به این صحبت‌ها توجه کرد ولی پس از انتخاب زیزو به عنوان مربی، تغیر رویه به خوبی در تفکر پرس و باشگاه مشهود است و دیگر آنها به هر قیمتی حاضر به خرید بازیکن نیستند و حتی بر خلاف روند گذشته، برای جذب ستاره مورد نظرش یعنی کیلیان امباپه، خیلی زود کنار کشیدند. ولی به راستی چه شد که رئال از خرید ستاره فرانسوی منصرف شدند؟ آیا رئال توان رقابت با پاریسی‌ها را نداشت و از نظر مالی دچار مشکل بود؟

نیشخند زیدان و پرس به باشگاه‌های متمول

به نظر سیاست کاری فلورنیتنو به طور کلی دچار تغیر شده است و زیدان بخوبی توانسته مدیر باشگاه محبوب خود را مدیریت کند. یادمان نرود تا چند سال گذشته چگونه دخالت‌های پرس در امر نقل‌واتتقالات مشکل‌ساز می‌شد و اختالافات گسترده‌ای را در درون باشگاه به وجود می‌آورد. زیدان به پیرمرد اسپانیایی تحمیل کرده به جای آنکه به دنبال جلب توجه و خریدهای نجومی گرانقیمت باشد، در کنار جوانان و ستاره‌های نوظهور دنیای فوتبال بایستد و در کمال آرامش از درخشش‌‌‌آنها لذت ببرد. حالا زیدان و پرس پس از قهرمانی در سوپرکاپ اروپا و اسپانیا، لالیگا و دبل کردن در لیگ قهرمانان اروپا، نیشخند معناداری را به پاری‌سن‌ژرمن، منچسترسیتی و مالکان عرب آنها می‌زنند. مادریدی‌ها به خوبی می‌دانند راهی که آنها برای پروژه‌ی کهکشانی‌های یک و دو رفتند، حالا در دستور کار منصور بن‌زاید و ناصر الخلیفی قرار گرفته و چه بسا این آرامش در تیم باشد که باعث نتیجه گرفتن شود، نه جذب بازیکنانی همچون نیمار، امباپه، مندی و کایل واکر، آنهم با بیشترین قیمت!

یادمان نرود خرید جوان ۱۸ ساله فرانسوی برای الخلیفی، ۱۸۰میلیون یورو هزینه برداشت و تمام خرج رئال برای نقل‌وانتقالات امسال، چیزی در حدود یک‌پنجم این مبلغ است که بیشتر آن برای تئو هرناندز، خسوس وایخو و دنی سبایوس خرج شد. به سبب حضور زیزو، ۹ بازیکن جمعاً به ارزش ۱۱۰ میلیون پوند از رئال مادرید جدا شدند تا برای اولین بار در عصر مدیریت پرس، تراز مالی کهکشانی مثبت شود و آنها بتوانند امیدوارانه به آینده نگاه کنند.

۸ سال از بازگشت با شکوه فلورنیتنو به جمع مدیران مادریدی می‌گذرد. او برگشت تا بتواند به بحران قوهای سپید پایان بدهد و در این راه نیز توانست کریستیانو رونالدو، کاکا، ژابی‌آلونسو وکریم بنزما را به ترکیب شاگردان مربی اهل شیلی، یعنی مانوئل پیگرینی اضافه کند. حضور مجدد در سانیتاگو برنابئو باعث شد تا پرز ۲۳۱ میلیون پوند هزینه کند و رکورد نقل‌وانتقالات باشگاه‌های اروپایی، در یک فصل را بشکند و به نام خود به ثبت برساند. در آن سوی میدان نیز برای لیست خروجی‌ها، ۱۳ بازیکن مدنظر قرار گرفته بودند و فروش‌شان تنها ۸۰ میلیون پوند را نصیب مادریدی‌ها کرد!

تراز مالی منفی تا سال‌ها برای پرس و تیمش ادامه داشت و وقتی به پروژ‌های اخیر آنها نگاه می‌اندازیم، بیشتر به کار بزرگ‌شان در فصل جاری پی می‌‌بریم. رئال پس از جذب رونالدو، در پنجره‌ نقل‌وانتقالاتی بعدی، مجدداً دست به جیب شد و برای خریدن دی‌ماریا، اوزیل، خدیرا، کانالس، پدرو لئون و ریکاردو کاروالیو، ۸۳ میلیون پوند دیگر را هزینه کرد و جالب‌تر اینکه در رئال امروزی هیچکدام از این بازیکنان حضور ندارند. مودریچ، واران، کونترائو و نوری شاهین ترک‌تبار، در سال بعدی به جمع کهکشانی‌ها اضافه شدند و از دید پرس می‌توانستد آینده مادرید را تغیر بدهند. ۸۰ میلیون پوند برای جذب چهار بازیکن ذکر شده خرج شد و امروز کیست که نداند فلورنتینو بر روی کونترائو و شاهین، همچون خدیرا، دی‌ماریا، اوزیل، کانالس و لئون به اشتباه سرمایه‌گذاری کرد و سود چندانی را از این جابه‌جایی‌ها به دست نیاورد.

برای سال ۲۰۱۳ اولین بازیکن ۳ رقمی دنیای فوتبال به همگان معرفی شد و لوس‌بلانکوس گرت بیل، ستاره ولزی تاتنهام را جذب کرد. آن تابستان رکورد ۱۵۷ میلیون پوند هزینه برای پرس به ثبت رسید؛ یعنی ۵۷ میلیون بیشتر از رقم فروش مهره‌ها و در دو تابستان بعدی نیز با جذب خامس، کروس، دانیلو و کواچیچ همین وضعیت ادامه پیدا کرد.

فصل گذشته به دلیل محرومیت از بازار نقل‌وانتقالات، کهکشانی‌ها فقط توانستند آلوارو موراتا را به جمع خود بازگردانند و انتظار می‌رفت در سال جاری پرس و زیدان مجدداً رکوردهایی را جابه‌جا کنند. با این همه، تصور همگان اشتباه بود و پروژه‌ سوم فلورنتینو پرس در مادرید، ساختن تیمی کهکشانی بر مبنای پول و بازیکنانی با قیمت‌های حبابی نیست!

رئال امسال در سکوت و آرامش خاطر با جوانان بی‌نظیری چون لوکاس وازکز، مارکو آسنسیو و کاسمیرو به سمت پیشرفت و موفقیت قدم بر می‌دارد و پروژه‌ها و سیاست‌هایی را عملی می‌کند که تا قبل از این هرگز در سانتیاگو برنابئو دیده ‌نشده بود. رئالِ مشترکِ زیزو و پرس به‌جای آنکه همچون سال‌های اخیر در بیرون از زمین رکورد بشکند، در داخل زمین شگفتی‌ساز عمل می‌کند و با تمسخر به خریدهای نجومی پی‌اس‌جی و من‌سیتی نیشخند می‌زند!

پرس دیگر حاضر به خرید بازیکن بالای ۲۵ سال نیست و کمتر پیش‌می‌آید که برای فوتبالیست‌های پا به سن گذاشته هزینه کند. او بر روی آکادمی باشگاه و ستاره‌های خارج شده از آن نیز به طرز ویژه‌ای حساب می‌کند و یقیناً همین سیاست که توانسته در ۴ فصل اخیر، لوس‌بلانکوس را به ۳ قهرمانی در چمپیونز لیگ برساند. سیاستی که البته منتقدان پرس تنها آن‌ را به‌حضور زیدان نسبت می‌دهند.

نیشخند زیدان و پرس به باشگاه‌های متمول

حضور افرادی چون ایسکو، تئو هرناندز، کارواخال، وینیسیوس، تئو هرناندز، خسوس وایخو و واران، مادریدی‌ها را به آینده‌ای پرافتخارتر از گذشته امیدوار می‌کند، با این همه همان‌طور که ذکر شد فلورنیتنو پرس در این مسیر با مخالفان سرسختی نیز به رقابت می‌پردازد.

خورخه والدانو مربی و مدیر ورزشی سابق کهکشانی‌ها هنوز تغیر سیاست‌های پرس را قبول ندارد و در خصوص نگرشِ فلورنیتنوی محبوب می‌گوید: «پرس عوض نشده و از گذشته درس نگرفته است. او همان آدم سابق است. تنها شرایط بازار نقل‌وانتقالات است که عوض شده. برای مثال دیگر نمی‌توان منتظر ماند تا یک بازیکن به فوق ستاره بدل شده و سپس اقدام به جذبش کرد. حالا تیم‌های انگلیسی، متمول‌تر از گذشته هستند و یک فوق ستاره برای انتخاب تیم بعدی خود دیگر تنها به نام و اعتبار رئال فکر نمی‌کند و گزینه‌های مختلفی را پیش روی خود می‌بیند. به همین دلیل است که رئال هم سیاست‌های خود را تغییر داده و اقدام به جذب ستاره‌های جوان و آینده‌دار می‌کند. سال ۲۰۰۲ به یاد دارم که در بازی رئال و ستارگان دنیا، کاکا که در آن موقع بسیار جوان بود و هنوز جذب میلان نشده بود، در ۲۰ دقیقه پایانی وارد زمین شد و چشم‌ها را به خود خیره کرد. همان جا به پرس گفتم الان بازیکنی پیش روی ما قرار دارد که ۱۳ میلیون یورو می‌ارزد ولی اگر جذبش نکنیم، مجبوریم ۴ سال دیگر ۶۰ میلیون یورو برایش بپردازیم. پرس در کمال تعجب به من پاسخ داد که خورخه نگران نباش، هر زمان ارزشش ۶۰ میلیون یورو شد، به سراغش خواهیم رفت!»

دیدگاه
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
عناوین برگزیده news11
news11