• news11
  • news11
  • news11
  • news11
  • news11
  • news11
کد خبر: ۴۰۳۶۶
تاریخ انتشار: ۱۵ آذر ۱۳۹۶ - ۱۴:۲۹
نقدی بر یک بیانیه اینستاگرامی
خانم اوتادی، شما با بیش از یک میلیون فالوئر در اینستاگرام، بازیگر محبوب و مطرحی هستید. اما چطور تصور کردید که پاسخ عادل به «افکار عمومی» پاسخی به حرف‌های شما بوده است؟
11نیوز/ علی کربلایی؛ داستان حضور فیگو در برنامه نود، به شکلی که اصلا تصور نمی‌شد حاشیه‌ساز شده و عادل فردوسی‌پور در ابتدای برنامه دوشنبه شب مجبور شد توضیح واضحات بدهد و از کاری که کرده دفاع کند. اما انگار منتقدان توضیحاتش را نادیده گرفتند و تصمیم گرفتند چشم‌بسته و بدون کم‌ترین اطلاعی، همچنان حرف‌هایشان را تکرار کنند. یکی از منتقدان مطرح حضور لوئیز فیگو در برنامه نود ویژه جام جهانی، خانم لیلا اوتادی است. ایشان در پست اخیر اینستاگرامشان جملاتی نوشته که اسکرین‌شات آن را ملاحظه می‌کنید. بعد از خواندن این پست، سوالاتی در ذهن خواننده شکل می‌گیرد که پاسخ روشنی ندارد. 
خانم لیلا اوتادی، واقعا به شما چه؟
خانم اوتادی در پاراگراف اول شبه‌بیانیه‌اش، روشن‌گری‌های عادل فردوسی‌پور در ابتدای برنامه دوشنبه شبش را پاسخی به حرف‌های خودش دانسته که معتقد است به خوبی هم درک نشده است. خانم اوتادی، شما با بیش از یک میلیون فالوئر در اینستاگرام، بازیگر محبوب و مطرحی هستید. اما چطور تصور کردید که پاسخ عادل به «افکار عمومی» پاسخی به حرف‌های شما بوده است؟ هزاران نفر دیگر مانند شما سوالاتی در این مورد داشتند و عادل فردوسی‌پور به عنوان تهیه کننده و مجری، برای حفظ شان مخاطبانش به شبهاتشان پاسخ داد. شما اگر فقط کمی در مورد عادل و برنامه‌اش اطلاعات داشتید می‌فهمیدید که او این کار را بارها در موارد مشابه انجام داده و اصلا یکی از دلایل محبوبیت زیادش همین مساله است. پس لطفا پاسخ عادل به افکار عمومی را به‌عنوان پاسخ به خودتان مصادره نکنید؛ شما در جایگاه خودتان مهم هستید، اما نه در این حد که 5دقیقه از وقت پربیننده‌ترین برنامه سیما به پاسخگویی به شما بگذرد. 
در بند اول نوشته‌ خانم اوتادی گفته شده اتفاق خجسته نه حضور 4ساعته و حتی 24ساعته فیگو ستاره (سابق) تیم ملی پرتغال که حضور آقای گل و لژیونرهای ما در تلوزیون کشورهای همسایه و دریافت 100هزار یورو و عزت و احترام است. با عذرخواهی از خانم اوتادی باید گفت که ایشان هیچ‌چیز نه از فوتبال می‌داند و نه از رسانه. ایشان هیچ‌چیزی از اعتبار فیگو نمی‌دانند. نمی‌دانند برنده توپ طلا بودن یعنی چه. نمی‌دانند او همین دوره، سودای ریاست فیفا را در سر داشت و اتفاقا بزرگان فوتبال هم از او حمایت کرده بودند. و احتمالا هیچ‌چیز از سطح فوتبال ما هم نمی‌دانند. ایشان البته اصلا خبر ندارند که «بیننده» تا چه اندازه برای رسانه‌ها اهمیت دارد و برای جذب بیننده، که در نهایت به جذب آگهی‌های تبلیغاتی منتج می‌شود چه‌کارها که نمی‌کنند. بله، اگر یک روز کشوری از علی دایی دعوت کند و آقای گل فوتبال جهان هم در آن برنامه شرکت کند، اتفاق خجسته‌ایست. خجسته‌تر آنکه پول زیادی هم به او بدهند و با عزت و احترام برخورد شود. اما خب واقعیت این است که اعتبار لوئیز فیگو نزد مردم جهان، با هیچ فوتبالیست ایرانی زنده و مرده‌ای نزدیک هم نیست. پس اصلا حرفی که می‌زنید، منطقی نیست و قیاستان یک قیاس عوام‌فریبانه است که هیچ‌کدام از گزاره‌هایش با هم قابل مقایسه نیستند. 
در بند دوم صحبت‌های خانم اوتادی به وضعیت خراب اقتصادی و بازار متلاطم ارز و اینطور مسائل اشاره شده است. احتمالا یک بار هم چشم این بازیگر به تعرفه تبلیغات صداوسیما برای برنامه نود نیفتاده است. اشکالی ندارد. اما توقعشان چیست؟ واقعا نمی‌توانم مبنای منطقی این بند از حرف‌هایشان را مثل بند قبل بفهمم. هزینه اجاره یک ماهه یک بیلبورد در بزرگراه‌های تهران در مکان‌های پر تردد و خوش‌دید، بیش از 500میلیون تومان است و اگر شما مدیر تبلیغاتی یک شرکت در حد آپ بودید پیش خودتان فکر می‌کردید اجاره یک بیلبورد بهتر است یا آوردن فیگو روی آنتن زنده صداوسیما. کاری با این نداریم که این شرکت با چه رانت و روابطی موفق شده اینقدر موفق باشد، این مساله هیچ ربطی به عادل فردوسی‌پور ندارد و خلط مبحثی است که شما انجام داده‌اید. 
در بند سوم خانم بازیگر پرسیده الان چه اتفاق خجسته‌ای رخ داده و همه چیز را توهم می‌داند. خانم اوتادی، اگر کمی در فضای جامعه بودید، می‌فهمیدید که مردم چه‌قدر به دنبال «فرکانس» و «بیس‌کد» شبکه‌های ماهواره‌ای برای پخش زنده این برنامه بودند. صداوسیما با ترفند فیگو موفق شد بسیاری از این مخاطبان را حفظ کند و ارزش این کار را بعید است به عنوان شخصی که در عرصه تلوزیون و سینما فعالیت کرده است ندانید. اگر نمی‌دانید کمی در مورد شغلتان تحقیقات داشته باشید، بد نیست. 
یکی از عجیب‌ترین نکته‌ها، در پی‌نوشت پست خانم اوتادی است. آنجا که گفته‌اند هزینه نگهداری سگ فیگو در زما پخش برنامه هزار دلار بوده است! سگ را کجا نگه داشته‌اند؟ در مورد ما چه فکر کرده‌اید؟ چه مدرکی برای این حرفتان دارید؟ کجای تهران سگ را به «دلار» نگه می‌دارند؟ گیریم که سگ فیگو، خیلی خاص بوده باشد، استخدام بهترین پرستار و کرایه بهترین پانسیون سگ در تهران چه‌قدر هزینه دارد؟ هزار دلار؟ کجا زندگی می‌کنید؟
در انتها و پس از این همه افشاگری و بیانیه‌نویسی هم نوشته شده که من علاقه‌ای به این برنامه‌ها نداشته و با کمال احترام جذابیتی برایش ندارد. کل صحبت من از اینجا شروع می‌شود. اصلا شما، به عنوان یک بازیگر که سابقه چاپ کتاب شعر سپید هم دارید، چرا به خودتان اجازه می‌دهید در این مورد دخالت کنید؟ اینکه نظرتان را در یک جمع خصوصی بیان کنید، تفاوت زیادی دارد تا اینکه به عنوان یک پابلیک فیگور در این مورد جبهه بگیرید. دوست دارم جور دیگری فکر کنم، اما تنها راه اینکه خودم را قانع کنم که چرا در مورد حضور فیگو در برنامه نود حرف زده‌اید، این است که دوست دارید بیشتر مطرح شوید. این روزها در اینستاگرام کارهای عجیب زیادی برای بیشتر دیده شدن انجام می‌دهند و کار شما به نسبت، کم‌هزینه و کم‌دردسر هم بود. اما واقعا تنها چیزی که بعد از خواندن این پست اینستاگرامی شما به ذهنم رسید این بود: «به شما چه؟» 
مگر من به عنوان یک ورزشی‌نویس هیچ‌گاه از شما پرسیده‌ام که چرا با بازی در اخراجی‌ها که بودجه‌ میلیاردی‌اش از منابع دولتی تامین شده بود به چرخ اقتصاد مملکت آسیب زدید و بیت‌المال را حیف و میل کردید. خانم اوتادی، در این پست تلاش زیادی داشتند تا با استفاده از کلمات عوام‌فریبانه و دست گذاشتن روی نقاطی که مردم روی آن حساس هستند (مثل هزینه برای سگ فیگو) خودشان را دوباره بین سر زبان‌ها بیاندازند. اما کاش متوجه باشید که مردم همیشه هم با این چیزها گول نمی‌خورند و فکر نمی‌کنند شما به فکر فقر آنها هستید. فقط فکر می‌کنند که شما به دنبال سواستفاده از یک جو هستید. 

دیدگاه
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
عناوین برگزیده news11
news11