• news11
  • news11
  • news11
  • news11
  • news11
  • news11
کد خبر: ۳۴۸۰۴
تاریخ انتشار: ۳۰ مرداد ۱۳۹۶ - ۰۷:۳۲
واقعیت‌هایی را در یک ثانیه از فرگوسن آموختم که طی 10 سال نمی‌توان آموخت
کارلوس کی‌روش معتقد است فوتبال برزیل در DNA مربیان پرتغالی وجود دارد. از طرفی او موزامبیکی و آفریقایی است که ریشه‌های بسیار نزدیکی به فوتبال تکنیکی برزیل دارد.
به گزارش"۱۱نیوز"؛ صعود ایران و برزیل به عنوان دو تیم نخست راه یافته به جام جهانی 2018 بهانه‌ای شد برای رسانه‌های برزیلی بابت مصاحبه با کارلوس کی‌روش سرمربی تیم ملی ایران. 
سایت کوریو برازیلینسه برزیل گفتگو با سرمربی تیم ملی ایران را با این مقدمه آغاز کرده است: "کی‌روش متولد نامپولا است، پسر یک مربی فوتبال. می‌گوید فوتبال تنها سرگرمی پسرها بود و ژنتیک و محیط او را در این مسیر قرار داده است".
در ادامه برگردان وب‌سایت یازده نیوز از این گفتگو را می‌خوانید:

*مربیان پرتغالی عالی کار کرده‌اند، شما دوباره ایران را به جام جهانی برده‌اید، سانتوس پرتغال را قهرمان اروپا کرد، یاردیم موناکو را قهرمان فرانسه کرد و مورینیو به قهرمانی یورولیگ دست پیدا کرد. نظرتان چیست؟
من فکر می کنم این به خاطر ترکیب دو عامل است؛ فرصت و صلاحیت. اول فرصتی که به خاطر موفقیت فوتبال پرتغال در صحنه‌های بین المللی به مربیان داده می شود و دوم صلاحیت این مربیان پرتغالی است که با قدرت کارشان را انجام می دهند.

*بهترین مربی فعلی پرتغال کیست؟
آیا می‌دانستید حدود 200 مربی پرتغالی خارج از کشور کار می‌کنند؟ تشخیص بهترین به معیارها بستگی دارد. پاسخ به این سوال بستگی به معیارهای زودگذر دارد بنابراین ترجیح می‌دهم به این سوال پاسخ ندهم.

*آفریقای جنوبی در جام جهانی 2002، پرتغال در جام جهانی 2010، ایران در جام جهانی 2014 و حالا ایران بدون شکست در جام جهانی 2018 با هدایت شما...
من همیشه پارامترهای عملی و واقع گرایانه را در نظر می‌گیرم که به من در انطباق با واقعیت‌ها و مقابله با چالش ها کمک می کند. من نه تنها بازیکنان را تشویق به مبارزه می‌کنم بلکه به آنها می گویم چگونه مبارزه کنند و از همه مهمتر پیدا کردن استعدادهایی است که قادر به پاسخگویی به چالش ها باشند.
کی‌روش: نمی‌توانم بدون مربیگری در برزیل فوتبال را کنار بگذارم!
*آیا تاثیری از فوتبال برزیل در مربیگری شما هست؟
فوتبال برزیل در DNA مربیان پرتغالی وجود دارد. از طرف دیگر من موزامبیکی و آفریقایی هم هستم که فوتبال آفریقا بسیار نزدیک به فوتبال برزیل است و ریشه های مشترک با آن از نظر تکنیکی دارد. در ضمن در جام جهانی 2014 برزیل ما و تیم ملی ایران مهمان باشگاه کورینتیانس و شاگردان تیته در این تیم بودیم و باید از مهربانی و مهمان نوازی آنها تشکر کنم و جالب اینکه حالا تیم من ایران و تیم تیته برزیل به عنوان اولین تیم‌های حاضر در جام جهانی به روسیه صعود کرده‌اند.
کی‌روش: نمی‌توانم بدون مربیگری در برزیل فوتبال را کنار بگذارم!
*شما از سه سیستم متفاوت 4-2-3-1، 4-4-2 و 4-3-3 استفاده می کنید، آیا بازیکنان ایرانی به راحتی با این سیستم ها هماهنگ شده اند؟
بله همه این ها یک فرآیند یادگیری بود. البته در ابتدا کمی پیچیده تر بود. ما با سیستم 4-3-3 آغاز کردیم اما اکنون بازیکنان ما با توان انطباق بیشتری با تغییرات سیستم به میدان می روند.

*آیا ایران برای آموزش و تمرین ساختار مناسبی دارد؟
متاسفانه شرایط ساختاری محدود است، فوتبال دچار رکود است، نتایج تحریم ها در کل جامعه مشخص است و فوتبال هم مستثنی نیست، ما در یک زمین 60 متری تمرین می کنیم، همیشه منابع لازم را در اختیار نداریم، اما صعود به جام جهانی کمک کرد تا برخی پروژه‌ها را توسعه دهیم و حالا می خواهیم به ساختن آینده ای بهتر برای فوتبال ایران کمک کنیم.

*شما در تیم ملی پرتغال جانشین اسکولاری شدید، میراث او برای فوتبال پرتغال چه بود؟
میراث او اعتماد به نفس و اعتماد به فوتبال و بازیکنان پرتغالی بود. او اعتبار بین المللی را برای فوتبال پرتغال به ارمغان آورد.

*شما مربی رونالدو و فیگو بودید و اوزه‌بیو را هم دیده‌اید، کدام بهتر بودند؟
اگر فقط کیفیت فردی را در نظر بگیریم اوزه بیو. البته تصمیم دشواری است. با توجه به شرایط و زمانه می‌شود گفت اوزه‌بیو به سطح بالاتری رسیده بود. این تصادفی نیست که همه همیشه او را "پادشاه" نامیده‌اند.
کی‌روش: نمی‌توانم بدون مربیگری در برزیل فوتبال را کنار بگذارم!
*شما در جام جهانی 2010 با تیم ملی پرتغال بودید، چرا زود حذف شدید؟
می توان به شکل دیگری به این موضوع نگاه کرد. هم ما و هم "هلند فینالیست" فقط به "اسپانیای قهرمان" باختیم. فقط ما زودتر از هلند با اسپانیا روبرو شدیم.

*مدت طولانی با فرگوسن کار کردی، چه از او آموختی؟
طولانی ترین همکاری با فرگوسن را من داشتم که در نهایت هم با دوستی به پایان رسید. شکی نیست که الکس موفق‌ترین مربی تاریخ است. بسیاری از واقعیات و تصمیم‌هایی که من در یک ثانیه از او آموختم را نمی توان در 10 سال آموخت. مهم ترین شاخصه الکس به عنوان یک رهبر اعتماد به افرادی بود که انتخاب کرده بود.
کی‌روش: نمی‌توانم بدون مربیگری در برزیل فوتبال را کنار بگذارم!
*فرگوسن در کتاب خاطراتش از نقش مهم شما در آمدن رونالدو به منچستر گفته است.
تصمیمات بزرگ لزوما جادویی نیستند. در آن زمان بین خرید رونالدو و کوارشما شک و تردید وجود داشت. اما من که از پرتغال آمدم گفتم هر دو را بخرید و در آینده هر دو از بازیکنان تاثیرگزار تیم بودند.

*آیا قصد ندارید در فوتبال برزیل مربیگری کنید؟
می‌دانید فرناندو پرز بازیکن پرتغالی بود که در برزیل بازی کرد و قهرمان هم شد؟ من همیشه او را تحسین کردم و همیشه به خودم گفتم من نمی‌توانم بدون مربیگری در برزیل به کارم در فوتبال پایان دهم.
کی‌روش: نمی‌توانم بدون مربیگری در برزیل فوتبال را کنار بگذارم!
*کار تیته را در تیم ملی برزیل چگونه ارزیابی می کنی؟
تیته یک  مربی عالی است، سبک او در برزیل محبوب نیست اما همیشه بهترین سبک است. تفاوت ایجاد شده در تیم ملی برزیل پیش از تیته با بعد از او مثل تفاوت شب و روز است.

*رونالدو، مسی یا نیمار؟
چرا از بین این‌ها انتخاب می‌کنید؟ این سه هر کدام یک تیم هستند.

دیدگاه
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
عناوین برگزیده news11
news11