• news11
  • news11
  • news11
  • news11
  • news11
  • news11
کد خبر: ۴۰۱۹۲
تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۳۹۶ - ۰۲:۰۹
نگاهی طنز به پدیده "مقصریابی" در فضای مجازی
در آخرین نمونه های موفق از "مقصریابی" ما قرعه کشی جام جهانی را داشتیم که متاسفانه خاطره ای تلخ برای ما رقم زد و افتادیم در گروه مرگ...
بی‌قانون/ آیدین سیارسریع؛ یکی از فنونی که ما ایرانی ها بسیار در آن تبحر داریم «مقصرشناسی» است. متاسفانه در گذشته بعضی ها معتقد بودند که بعد از حادث شدن یک اتفاق تلخ باید یک کمیته مقصریاب متشکل از کارشناسان امر تشکیل دهیم تا بتوانند در آرامش و دور از جوسازی ها مقصران حادثه را شناسایی کنند و به چنگال عدالت بسپارند اما مدتی است که بر اساس اصل 44 قانون اساسی تصمیم به سپردن این قضیه به بخش خصوصی کرده ایم و الان اینگونه است که هر ایرانی می تواند با تکیه بر دانش لایتناهی خود در کسری از ثانیه مقصر را شناسایی کند و بعد از پنج الی ده دقیقه او را از موضع دلخواه در چنگال عدالت فرو کرده و به سزای اعمال ننگین خود برساند. 
در آخرین نمونه های موفق از مقصریابی ما قرعه کشی جام جهانی را داشتیم که متاسفانه خاطره ای تلخ برای ما رقم زد و افتادیم توی گروه مرگ. شاید از خودتان بپرسید افتادن توی گروه مرگ تقصیر کسی نیست و تقدیر ما اینگونه بوده. خب اشتباه همینجاست دیگر! همین تقدیرگرایی است که ما را دچار عقب ماندگی کرده. اینقدر خودمان را سپردیم دست تقدیر که الان وضعمان این است. ما الان وظیفه مان این است که مقصر را پیدا کنیم. مقصر اصلی هم در افتادن ما در گروه مرگ کسی نیست جز مارکوس کافو دفاع راست سابق تیم ملی برزیل که نام ایران را در کنار اسپانیا و پرتغال از گلدان قرعه کشی بیرون آورد. 
تاثیر اشتباهات عمه کافو بر سرنوشت ورزش ایران
تا اینجایش ملت به درستی علت عقب ماندگی فوتبال کشور را پیدا کرد و وارد صفحه اینستاگرامش شد. بعد از این مرحله یعنی «شناسایی مقصر» نوبت به مجازات شخص خاطی می رسد که تخصص ملت غیور است. در علم حقوق یک اصلی وجود دارد به نام اصل شخصی بودن مجازات که خب چرت و پرت است و مرحوم کاتوزیان یک چیزی برای خودش گفته. ما باید به شیوه خودمان عمل کنیم. یعنی وقتی مقصر را پیدا می کنیم به جای خودش، خواهر، مادر و عمه ی شخص خاطی را مجازات کنیم که اینطوری به نظر ما عادلانه تر هم هست. 
مسلما اگر عمه ی مارکوس کافو زندگی سالمی داشت او به جای درآوردن نام ایران و قرار دادنش در گروه مرگ نام کاستاریکا را از گلدان خارج می کرد و اینگونه با عواطف هشتاد میلیون نفر بازی نمی کرد. شخص دیگری که ما تشخیص دادیم در افتادن ما در گروه مرگ مقصر است کریستیانو رونالدوست. خوشبختانه ملت اینستاگرام ایشان را هم تبدیل به دادگاه بیابانی کردند و با مجازات mother اند sister ش او را به سزای اعمالش رساندند. امروز خودشان را در گروه ما می اندازند و فردا حتما می خواهند به ما گل هم بزنند. 
یادش بخیر دور قبل بعد از باخت به آرژانتین نظرسنجی برگزار کردیم و گفتیم علت ناکامی تیم ملی را کدام گزینه می دانید؟ الف) ضعف فدراسیون و عدم تدارک بازی های دوستانه. 2) ضعف کادر فنی و بازیکنان 3) پوشش نامناسب اهالی برزیل 4) بی شعور بودن لیونل مسی... که بین گزینه سه و چهار دو به شک بودیم که در نهایت گزینه چهار انتخاب شد و حمله کردیم به اینستاگرام مسی و عامل اصلی ناکامی تیم ملی را [به همراه خانواده] متوجه اشتباهاتشان کردیم. 
با این میزان قدرت در شناسایی مقصر و به نقد کشیدن آنها بنده به شخصه آینده روشنی را در انتظار ورزش کشور می بینم، از امروز اگر تلاش کنیم و در اینستاگرام به راموس، اینیستا، آسنسئو، موراتا، پیکه (به همراه همسر)، بازیکنان پرتغال و مراکش نسبت به قصور احتمالی شان هشدار دهیم به قطع یقین برای اولین بار به دور بعدی جام جهانی صعود خواهیم کرد.
دیدگاه
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
عناوین برگزیده news11
news11