• news11
  • news11
  • news11
  • news11
  • news11
  • news11
کد خبر: ۴۱۵۵۵
تاریخ انتشار: ۱۱ دی ۱۳۹۶ - ۱۸:۵۹
آیا سلطه زیدان بر مادرید به پایان رسیده‌است؟
بارسا پیش از این هرگز نتوانسته بود سه ال‌کلاسیکو لالیگایی پیاپی را در سانتیاگو برنابئو با پیروزی پشت سر بگذارد و همین نکته طرفداران کهکشانی‌ها را به طور کل ناراحت و شرمگین کرده‌ است.
علی‌بابازاده/۱۱نیوز؛ «می‌دانم که رسانه‌ها مرا خواهند کوبید چون کواچیچ را به جای ایسکو در ترکیب قراردادم اما من هرگز تغییر نمی‌کنم، من اینجا هستم تا تصمیم گیری کنم و اگر در نیمه اول گل می‌زدیم حالا همه‌چیز فرق می‌کرد!»
دوران خوش زین‌الدین‌زیدان پس از باخت تحقیرآمیز خانگی برابر بارسلونا گویا به پایان رسیده؛ بارسا پیش از این هرگز نتوانسته بود سه ال‌کلاسیکو لالیگایی پیاپی را در سانتیاگو برنابئو با پیروزی پشت سر بگذارد و همین نکته طرفداران کهکشانی‌ها را به طور کل ناراحت و شرمگین کرده‌ است.
برای اولین بار در تاریخ رئال هنوز به میانه فصل نرسیده امید به قهرمانی در پایان فصل را از دست داده و کریسمس تلخی را تجربه می‌کند. چرا که درصدِ احتمال دفاعِ از قهرمانی برای قوهای سفید حالا چیزی نزدیک به صفر می‌باشد! اسطوره بی‌چون و چرای مادریدی‌ها دو سال قبل در چنین روزهایی به عنوان جانشین بنیتز پا در سانتیاگو برنابئو گذاشت؛ زیزو به خوبی می‌داند دلیل اخراج رافا، چیزی جز خودخواهی در تصمیم گیری‌ها و باخت ۴بر صفر خانگی مقابل بارسلونا نبود. حالا در نبرد اخیر مقابل آبی‌و اناری‌های کاتالونیا، زیدان نیز همان خود‌خواهی های بنیتز را انجام داد و تصمیمات اشتباهی را اتخاذ کرد. مربی فرانسوی جذاب‌ترین جوان بااستعداد خود یعنی ایسکو را بر روی نیمکت نشاند و از آسنسیو و گرت‌بیل به عنوان بازیکنان تعویضی استفاده کرد و همین تصمیم‌ها باعث شد تا هواداران در انتهای بازی مجبور به هو کردن مربی تیم‌محبوب‌شان بشوند.
زیدان بر این باور بود که ایوان راکیتیچ همچون بازی مقابل اسپورتینگ لیسبون و دپورتیوو لاکرونیا بار اصلی بازی‌سازی تیم والورده را به دوش خواهد کشید و از طرفی تهدید بزرگ‌تری به نام لیونل مسی نیز وجود داشت. رئال به شدت به دنبال پیروزی در این مسابقه بود و برای رسیدن به این مهم سعی می‌کرد تا بازی تیم حریف را تخریب، مهره‌هایش را خنثی و جذابیت و سرعت جدال را از بین ببرد، کاری که معمولاً مورینیو در مادرید انجام می‌داد و نه زیدانِ شجاع و جسور!
ژوزه در سال ۲۰۱۱ همین روش را استفاده کرده بود و با قراردادن راموس و آلبیول در قلب دفاع، پپه، آلونسو و لاسانا دیارا در هافبک دفاعی بر آن بود تا سبک و شیوه تیم حریف را تخریب بکند.
آقای خاص مطمئن بود رئال گل نخواهد خورد و در ضدحمله‌ها ها نیز توان بازگشایی دروازه بارسا را دارد ولی شرایط آن‌طور که باید و شاید پیش نرفت و کهکشانی‌ها از این شیوه‌ تاکتیکی سود لازم را نبردند. زیدان نیز به تقلید از مورینیو فکر می‌کرد می‌تواند با قراردادن متئو کواچیچ در ترکیب اصلی بازی بارسلونا را خنثی کند و به این ترتیب تکرار اشتباه مورینیو، کریسمس مادریدی‌ها را تلخ‌کرد.
انتظار می‌رفت زیدان با عبرت گرفتن از اتفاق سال ۲۰۱۱، برنامه‌های تاکتیکی‌اش را تغییر بدهد چرا که رئال به‌شدت دچار یک‌نواختی، سهل‌انگاری، و کهنگی تاکتیک شده‌است.
بر خلاف تصور بسیاری از فوتبال‌دوستان جهان، زیزو محبوبیتش را از دست نداده اما از اعتماد به نفس او به مرور زمان کاسته شده و همین امر ممکن است در آینده باعث از بین رفتن محبوبیتش بشود؛ ایده زیدان مهار بارسلونا، و تلاش برای زدن گل از نقاط کور خط دفاع تیم ارنستو والورده بود. مهار‌های بی‌نقص تراشتگن، ضربه تیر کریم بنزما و سایه‌زنی بی‌سابقه رونالدو نیز مزید بر علت شد تا برنامه تاکتیکی زیدان جواب ندهد و پس از پایان مسابقه رسانه‌های مادریدی به انتقاد از مربی پرافتخار خود بپردازند. با این همه یادمان نرود زیزو در ابتدای مسیر مربی‌گری خود قرار دارد و اتخاذ تصمیصات اشتباه در این برهه از زمان به شدت اتفاق می‌افتد. ضعف رئال در دفاع از عنوان قهرمانی عوامل زیادی داشته و نمی‌توان همه را به زیدان نسبت داد؛ مصدومیت‌ها، محرومیت‌ها، افت ناخودآگاه، اشباع انگیزه و بالا رفتن سطح کیفی رقبا همگی از دلایل بد نتیجه‌گرفتن کهکشانی ‌ها به شمار می‌رود.
با تمام این تفاسیر باخت تحقیرآمیز در برابر بارسلونا آن‌هم در سانیتاگو برنابئو تنها یک مقصر دارد و آن یک نفر کسی نیست جز زین‌الدین زیدان!
زیزو به علت کسب دو قهرمانی پیاپی در لیگ‌قهرمانان اروپا همواره مورد ستایش قرار گرفته ولی انتقاد‌هایی نیز به کار او وارد است. هواداران معتقدند جذب نکردن بازیکنان بزرگ و تراز اول به‌خصوص در قلب خط دفاع ضربه مهلکی را به بدنه تیم وارد کرده؛ همان‌گونه که در خط حمله نیز مهاجم مستعدی جذب نشد و زیدان اصرار بی‌موردی بر استفاده از هم‌وطن افت‌کرده خود، کریم بنزما دارد.
آیا جنتلمن فرانسوی فراموش کرده که در سانتیاگو برنابئو، بهترین‌ها هو شده‌اند و در انتها برچسب اخراج بر پیشانی‌شان چسبیده‌ شده است؟
دیدگاه
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
عناوین برگزیده news11
news11