• news11
  • news11
  • news11
  • news11
  • news11
  • news11
کد خبر: ۴۲۳۵۴
تاریخ انتشار: ۰۱ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۸:۰۳
فروش ستاره‌های بی‌اثر!
به نظر برای پنجره پیش رو باشگاه پاری سن ژرمن بیشتر از آن که به فکر جذب بازیکن باشد، به دنبال فروش ستاره‌های کم‌اثر و یا بی‌اثر خود خواهد بود.
علی‌بابازاده/۱۱نیوز؛ «متاسفانه این‌طور به‌نظر می‌رسد که من به پایان یک داستان رسیده‌ام!» بعد از پیروزی یک بر صفر PSG برابر نانت، لوکاس مورا ستاره برزیلی و ۲۵ ساله سخنان ذکر شده را بر زبان آورد و از شرایط خود در باشگاه فرانسوی اعلام نارضایتی کرد.
مورا در بازی های فصل جاری لوشامپیونه، هیچ وقت در ترکیب اولیه پاریس قرار نداشته و در ۶ بازی به عنوان بازیکن ذخیره به میدان رفته و در مجموع کمی بیشتر از یک ساعت بازی کرده است. پس از گشوده شدن پنجره نقل و انتقالات زمستانی در فوتبال اروپا پاری‌‌سن‌ژرمن مواضع خود را مشخص خواهد کرد؛ به نظر برای پنجره پیش رو این باشگاه بیشتر از آن که به فکر جذب بازیکن باشد، به دنبال فروش ستاره‌های کم‌اثر و یا بی‌اثر خود خواهد بود.
اونای امری در پست‌های مختلف از بازیکنان مستعد بی‌نظیری بهره می‌برد و طی هفته‌های اخیر از لاسانا دیارا به‌عنوان تنها خرید زمستانی PSG نام برده می‌شود. دیارا به پارک‌دوپرنس خواهد آمد تا کمک‌حال تیاگو موتا پا به‌سن گذاشته و مارکو وراتی شود؛ البته یادمان نرود در صورت رخ دادن این انتقال، بازهم مبلغ قابل توجهی از جیب ناصرالخلیفی خارج نخواهد شد چرا که این قرارداد درقالب جذب بازیکن آزاد محاسبه می‌شود.
پاریس طی سالیان اخیر همواره به فکر جذب تراز‌اول‌های دنیا بوده و حالا سوال پیش آمده این است که چه چیزی باعث تغیر رویه در باشگاه فرانسوی شده و آن‌ها از چه رو خواهان فروش برخی از ستارگان خود هستند؟ طبق چارچوب تعیین شده باشگاه برای اثبات این مسئله که درآمد‌ و خرج‌های خود را موازنه کرده، به ۷۵ میلیون یورو نیاز دارد و این مقوله تا تابستان پیش رو نیز برای جبران کسری درآمد ادامه خواهد داشت. ساده ترین راه برای انجام قانون بازی جوانمردانه مالی، فروش بازیکنان نیمکت‌نشین و آن دسته از ستارگانی‌ست که از باشگاه حقوق بالایی دریافت می‌کنند و در عوض در ترکیب اصلی اونای امری حضور ندارند! راه دیگرِ افزایش درآمدهای باشگاه از محل عقدقرارداد با اسپانسرهای مالی همچون نایک و خطوط هوایی امارات است که باشگاه فرانسوی از زمان عقد قرارداد با کلیان‌ام‌باپه و نیمار نسبت به انجام آن اقدام کرده است. شاید PSG بتواند برای پنجره زمستانی قید فروش بازیکنان را بزند و از راه اسپانسرها مسائل مالی خود را حل بکند اما، یادمان نرود پس از پایان فصل جاری، شاید بازیکنان مازاد مشتریان فعلی را نداشته ‌باشند و به‌اجبار هزینه‌هایی را روی دست مدیریت بگذارند.
می‌توان به راحتی انتخاب‌های آنترو انریکه مدیرورزشی و اونای امری سرمربی پاری‌سن‌ژرمن را حدس زد و بازیکنان خروجی را تا حدودی شناسایی کرد؛ ذخیره‌های پاریس لیست گرانقیمتی شامل بازیکنانی همچون کوین‌تراپ، توماس مونیر، لاوین کورزووا، برچیچ، دراکسلر، پاستوره، دی‌ماریا، مورا و حاتم بن‌عرفا را شامل می‌شود. به این نفرات اسامی کریچوویاک، خسه رودریگز، و گونسالو گوئدس را هم اضافه کنید که بازیکن پاری‌سن‌ژرمن هستند و به صورت قرضی در تیم‌های دیگر بازی می‌کنند. بهره‌بردن از نیمکتی پر مهره شاید فاکتوری مهم در هنگام فروش بازیکن در نظر گرفته شود ولی این را هم نباید فراموش کرد که امسال، سال منتهی به جام جهانی روسیه‌‌ است و همین نکته می‌تواند به کل بازار جابه‌جایی‌ها را تحت تاثیر قرار دهد؛ تمامی فوتبالیست‌های ناراضی لحظه شماری می‌کنند تا باشگاه ‌شان در راستای فروش‌شان اقدام بکند و فرصت بازی کردن بیشتر را به‌آن ها بدهد.
برای پاری‌سن ژرمن شرایط به‌گونه‌ایست که به احتمال فراوان باشگاه اجازه خروج تراپ، مونیه، دراکسلر، پاستوره و دی‌ماریا را نخواهد داد مگر آنکه پیشنهاد هنگفتی از راه برسد و در آن سوی میدان نیز از لوکاس مورا و حاتم بن‌عرفا به‌عنوان گزینه‌های اصلی فروش نام برده می‌شود؛ به هرحال این دو بازیکن در قبال دستمزد بالایی که از باشگاه دریافت می‌کنند، کمترین بازدهی را دارند و در مقایسه با دیگران از بخت کمتری برای قرارگرفتن در ترکیب امری برخوردار هستند. به گفته کارشناسان فوتبال فرانسه بر خلاف باورعموم، لیست نفرات بی‌اثر پاریس، آنقدر جذاب به حساب نمی‌آید تا باشگاهی حاضر شود بدون آنکه ابتدا آنها را به صورت قرضی جذب کند، برای خرید دائم‌شان هزینه‌ سرسام‌آوری را خرج کند و باعث جبران کسری بودجه باشگاه پایتخت‌نشین بشود!
برای آنترو انریکه فروش چنین بازیکنان کم طرفداری کار آسانی نخواهد بود و او و باشگاه دو گزینه را پیش‌روی خود می‌بینند؛ اولی حفظ بازیکنان کم‌اثر، و پرداخت حقوق ‌های بی‌مورد به‌آن‌ها خواهد بود و گزینه دوم نیز انتقال قرضی به سایر باشگاه‌ها برای خلاص شدن از شر پرداخت‌های نجومی است. با تمام این تفاسیر به نظر پاری‌سن‌ژرمن گزینه دوم را انتخاب خواهد کرد.
ناصرالخلیفی و باشگاه فرانسوی برای مجازات نشدن از سوی یوفا به خاطر رعایت نکردن فیرپلی‌مالی، مجبور به فروش بازیکن هستند و به همین دلیل باید انتظار جدایی تعدادی از ستاره‌های این تیم را داشت؛ با این حساب آیا حراج گروهی ستارگان کم‌اثر PSG اتفاق خواهد افتاد؟ اینکه این باشگاه چه تعداد از بازیکنان را مجبور خواهد شد به فروش برساند بستگی به مذاکراتش با نایک و خطوط هوایی امارات دارد. از طرفی جلب رضایت تمامی بازیکنان برای مدیران و مسوولان باشگاه امری محال به‌حساب می‌آید و از همین حالا باید انتظار جدایی دو تن از بازیکنان بزرگ پاری‌سن‌ژرمن را داشته باشیم!
دیدگاه
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
عناوین برگزیده news11
news11